24 marca 2025

Raport i rekomendacje z badania dotyczącego stopnia postrzeganej przydatności wiedzy naukowej w zależności od wariantu zajęć : raport z badania realizowanego w ramach komponentu B+R programu Nauka dla Ciebie

Raport i rekomendacje z badania dotyczącego stopnia postrzeganej przydatności wiedzy naukowej w zależności od wariantu zajęć : raport z badania realizowanego w ramach komponentu B+R programu Nauka dla Ciebie / Marta Sałkowska. - Centrum Nauki Kopernik : Warszawa, 2024. - 101 s. 


Badanie dotyczyło tego, w jaki sposób forma zajęć i zaproponowane aktywności wpływają na poczucie przydatności wiedzy przekazywanej podczas lekcji prowadzonych na podstawie scenariuszy zaprojektowanych przez Centrum Nauki Kopernik.

                                                    (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji)

                                                             Zobacz raport

Prawa dziecka w Polsce 2024

Prawa dziecka w Polsce 2024 / Renata Bem. - Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy UNICEF : Warszawa, 2025. - 102 s. 

Raport dostarcza najnowszych informacji na temat sytuacji dzieci w Polsce oraz stanu realizacji ich praw. Opracowanie łączy dane, analizy i rekomendacje, wskazując kierunki niezbędnych działań.Raport opiera się na badaniach przeprowadzonych z udziałem dzieci, młodzieży,  rodziców i nauczycieli, dzięki czemu ukazuje szeroką perspektywę i realne wyzwania związane z prawami dziecka. Wyniki pozwalają zrozumieć, jak zmieniła się percepcja tych praw w porównaniu z badaniem z 2019 roku.
 

                                                (opis zaczerpnięty ze strony www. unicef.pl)

                                                        Zobacz raport

21 marca 2025

Polscy internauci na temat hejtu 2019-2024 : raport z badań

Polscy internauci na temat hejtu 2019-2024 : raport z badań / Marek Kochan. - Wydział Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS : Warszawa, 2025. - 23 s.

Raport prezentuje wyniki badań poświęconych percepcji zjawiska hejtu przez polskich internautów. Badania zostały przeprowadzone przy użyciu tej samej metodologii i na tak samo losowanej próbie w dwóch falach: w marcu 2019 roku i w listopadzie 2024 roku, co umożliwiło porównywanie wyników i tym samym zarejestrowanie zmian opinii zachodzących w czasie.

                                                         (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji) 

                                                             Zobacz raport

 

6 marca 2025

Internet dzieci : raport z obecności dzieci i młodzieży w internecie

Internet dzieci : raport z obecności dzieci i młodzieży w internecie / Magdalena Bigaj, Konrad Ciesiołkiewicz, Krzysztof Mikulski, Anna Miotk, Jadwiga Przewłocka, Monika Ros, Aleksandra Załęska. - Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15 ; Fundacja "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa" : Warszawa, 2025. - 83 s.


 

Niniejszy raport dostarcza niezbite dowody, które sprawiają, że od teraz nikt nie ma już podstaw, by twierdzić, że „dzieci w mediach społecznościowych nie ma”. Publikacja ta rozpoczyna inicjatywę stałego monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie.

                                                                     (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji) 

                                                      Zobacz raport

Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024 na podstawie danych KGP na dzień 17.01.2025

Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024 na podstawie danych KGP na dzień 17.01.2025 / Adam Czabański, konsultacja merytoryczna Halszka Witkowska. - Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym : Warszawa, 2025. - 10 s.  

 
                                                                 

Główne wyniki międzynarodowego badania umiejętności dorosłych PIAAC 2023

Główne wyniki międzynarodowego badania umiejętności dorosłych PIAAC 2023 / Michał Sitek, Artur Pokropek, Paweł Penszko, Katarzyna Chyl, Jacek Haman. - Instytut Badan Edukacyjnych : Warszawa, 2024. - 74 s.

Raport przedstawia wyniki największego na świecie międzynarodowego badania kompetencji dorosłych. W 2023 roku 31 krajów OECD, w tym Polska, przeprowadziło nowy cykl badania,dostarczając wiedzy o aktualnych umiejętnościach dorosłych w zakresie rozumienia tekstu (literacy), rozumowania matematycznego (numeracy) i adaptacyjnego rozwiązywania problemów (adaptive problem solving). Metodologia badania umożliwia porównywanie wyników między uczestniczącymi krajami w danym okresie, a także na przestrzeni czasu.

                                                                  (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji)

                                                       Zobacz raport