15 kwietnia 2025

Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych

Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych / Radosław Kaczan, Piotr Rycielski, Małgorzata Wójcik. - Uniwersytet SWPS : Warszawa, 2025. - 52 s. 


Raport ten powstał, by lepiej zrozumieć mechanizmy powstawania bullyingu, jego skalę oraz czynniki, które mogą nasilać to zjawisko. Będzie publikowany cyklicznie, dwa razy w roku, co umożliwi nie tylko analizę dynamiki tego zjawiska, ale także ocenę skuteczności działań podejmowanych w celu jego eliminacji.

                                                        (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji) 

                                                       Zobacz raport

10 kwietnia 2025

Szkoła 2025 : raport z monitoringu codzienności i rzeczywistości szkolnej

Szkoła 2025 : raport z monitoringu codzienności i rzeczywistości szkolnej / Anna Dęboń. - Stowarzyszenie Dopamina Lab : Warszawa, 2025. - 106 s. 

 

Raport przedstawia wyniki monitoringu przeprowadzonego w okresie od sierpnia do października 2024 roku. Celem prowadzonych badań było uzyskanie możliwie całościowego i wieloaspektowego obrazu szkolnej codzienności od strony rzeczywistych praktyk i rozwiązań stosowanych w szkołach, w różnych województwach w Polsce.

                                                                 (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji)                                                        

                                                       Zobacz raport

1 kwietnia 2025

Szkoły przyszpitalne w Polsce

Szkoły przyszpitalne w Polsce / Agnieszka Koterwas, Beata Adrjan, Katarzyna Kalinowska, Marcin Sińczuch. - Fundacja Szkoła z Klasą : Warszawa, 2025. - 103 s.

 

W raporcie opisano szkoły, które funkcjonują pomiędzy systemem edukacji a systemem zdrowia, które w trudnych, szpitalnych warunkach zapewniają młodym ludziom możliwość nauki i rozwoju, dają poczucie normalności i które pomagają uczniom i uczennicom wrócić do szkoły po okresie choroby.

                                                                      (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji) 

                                                         Zobacz raport

24 marca 2025

Raport i rekomendacje z badania dotyczącego stopnia postrzeganej przydatności wiedzy naukowej w zależności od wariantu zajęć : raport z badania realizowanego w ramach komponentu B+R programu Nauka dla Ciebie

Raport i rekomendacje z badania dotyczącego stopnia postrzeganej przydatności wiedzy naukowej w zależności od wariantu zajęć : raport z badania realizowanego w ramach komponentu B+R programu Nauka dla Ciebie / Marta Sałkowska. - Centrum Nauki Kopernik : Warszawa, 2024. - 101 s. 


Badanie dotyczyło tego, w jaki sposób forma zajęć i zaproponowane aktywności wpływają na poczucie przydatności wiedzy przekazywanej podczas lekcji prowadzonych na podstawie scenariuszy zaprojektowanych przez Centrum Nauki Kopernik.

                                                    (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji)

                                                             Zobacz raport

Prawa dziecka w Polsce 2024

Prawa dziecka w Polsce 2024 / Renata Bem. - Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy UNICEF : Warszawa, 2025. - 102 s. 

Raport dostarcza najnowszych informacji na temat sytuacji dzieci w Polsce oraz stanu realizacji ich praw. Opracowanie łączy dane, analizy i rekomendacje, wskazując kierunki niezbędnych działań.Raport opiera się na badaniach przeprowadzonych z udziałem dzieci, młodzieży,  rodziców i nauczycieli, dzięki czemu ukazuje szeroką perspektywę i realne wyzwania związane z prawami dziecka. Wyniki pozwalają zrozumieć, jak zmieniła się percepcja tych praw w porównaniu z badaniem z 2019 roku.
 

                                                (opis zaczerpnięty ze strony www. unicef.pl)

                                                        Zobacz raport

21 marca 2025

Polscy internauci na temat hejtu 2019-2024 : raport z badań

Polscy internauci na temat hejtu 2019-2024 : raport z badań / Marek Kochan. - Wydział Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS : Warszawa, 2025. - 23 s.

Raport prezentuje wyniki badań poświęconych percepcji zjawiska hejtu przez polskich internautów. Badania zostały przeprowadzone przy użyciu tej samej metodologii i na tak samo losowanej próbie w dwóch falach: w marcu 2019 roku i w listopadzie 2024 roku, co umożliwiło porównywanie wyników i tym samym zarejestrowanie zmian opinii zachodzących w czasie.

                                                         (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji) 

                                                             Zobacz raport

 

6 marca 2025

Internet dzieci : raport z obecności dzieci i młodzieży w internecie

Internet dzieci : raport z obecności dzieci i młodzieży w internecie / Magdalena Bigaj, Konrad Ciesiołkiewicz, Krzysztof Mikulski, Anna Miotk, Jadwiga Przewłocka, Monika Ros, Aleksandra Załęska. - Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15 ; Fundacja "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa" : Warszawa, 2025. - 83 s.


 

Niniejszy raport dostarcza niezbite dowody, które sprawiają, że od teraz nikt nie ma już podstaw, by twierdzić, że „dzieci w mediach społecznościowych nie ma”. Publikacja ta rozpoczyna inicjatywę stałego monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie.

                                                                     (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji) 

                                                      Zobacz raport

Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024 na podstawie danych KGP na dzień 17.01.2025

Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024 na podstawie danych KGP na dzień 17.01.2025 / Adam Czabański, konsultacja merytoryczna Halszka Witkowska. - Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym : Warszawa, 2025. - 10 s.  

 
                                                                 

Główne wyniki międzynarodowego badania umiejętności dorosłych PIAAC 2023

Główne wyniki międzynarodowego badania umiejętności dorosłych PIAAC 2023 / Michał Sitek, Artur Pokropek, Paweł Penszko, Katarzyna Chyl, Jacek Haman. - Instytut Badan Edukacyjnych : Warszawa, 2024. - 74 s.

Raport przedstawia wyniki największego na świecie międzynarodowego badania kompetencji dorosłych. W 2023 roku 31 krajów OECD, w tym Polska, przeprowadziło nowy cykl badania,dostarczając wiedzy o aktualnych umiejętnościach dorosłych w zakresie rozumienia tekstu (literacy), rozumowania matematycznego (numeracy) i adaptacyjnego rozwiązywania problemów (adaptive problem solving). Metodologia badania umożliwia porównywanie wyników między uczestniczącymi krajami w danym okresie, a także na przestrzeni czasu.

                                                                  (opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji)

                                                       Zobacz raport
 

26 lutego 2025

Jeszcze książka nie zginęła? : raport o stanie polskiego rynku książki

Jeszcze książka nie zginęła? : raport o stanie polskiego rynku książki / Joanna Rachubik, Maciej Sroczyński, Jan Oleszczuk-Zygmuntowski. - Polska Sieć Ekonomii : Warszawa, 2024. - 96s. 

 


 
Celem Raportu było opisanie rynku książki z perspektywy strukturalnej oraz wskazanie mechanizmów, które mogłyby wspierać jego zrównoważony rozwój. Raport opiera się na pogłębionej analizie jakościowej i ilościowej przeprowadzonej w oparciu o ankiety ekspercie oraz warsztaty deliberatywne. Celem badania było sprawdzenie, jak kształtują się relacje między podmiotami działającymi w obszarze rynku książki, a które z nich mają pozycję dominującą, które pozycję podporządkowaną.

                                                          (opis zaczerpnięty ze strony www.instytutksiazki.pl)

                                                        Zobacz raport

25 stycznia 2025

Ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie?

Ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie? / redakcja merytoryczna Justyna Kotowska, Hanna Elżanowska. - do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 : Warszawa, 2023. - 194 s.

W raporcie po raz pierwszy zebrano w jednym miejscu informacje dotyczące pomocy na terenie Polski dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem wykorzystania seksualnego, podjęto  próbę rozeznania, ile środków realnie trafia do dzieci skrzywdzonych seksualnie, dokonano wstępnego szacunku kosztów, jakie ponosi rodzina w związku z niwelowaniem skutków doświadczonej przemocy. Publikacja zawiera sześć części podzielonych na uzupełniające się rozdziały, które koncentrują się wokół prawnych możliwości uzyskania kompensat w konsekwencji doznanej w dzieciństwie traumy seksualnej.

                                                                        (opis zaczerpnięty z wstępu publikacji)

                                                          Zobacz raport