31 stycznia 2019
30 stycznia 2019
Analiza wybranych danych z projektów realizowanych przez powiaty w ramach Działania 3.5 PO KL Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół - II cykl : raport
Analiza wybranych danych z projektów realizowanych przez powiaty w ramach Działania 3.5 PO KL Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół - II cykl : raport / Magdalena Szostakowska [et. al]. - Warszawa : [Ośrodek Ewaluacji], 2015. - 121 s.

Raport zawiera dane monitoringowe z realizacji projektów w ramach "Działania 3.5 PO KL 2007-2013. Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół" oraz składa się z następujących rozdziałów:
Dane ogólne:
- Wybór ofert doskonalenia i realizacja Rocznych Planów Wspomagania (RPW) w szkołach
- Omówienie poszczególnych ofert doskonalenia
- Prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia przez powiat dla nauczycieli i dyrektorów szkół/przedszkoli, znajdujących się na terenie powiatu
- Zaangażowanie szkolnych organizatorów rozwoju edukacji (SORE) w projektach
- Zaangażowanie ekspertów w projektach do realizacji Rocznych Planów Wspomagania w szkołach
- Publikacje opracowane w ramach projektu-podsumowujące działania w projekcie lub dotyczące wybranych zadań realizowanych w projekcie
29 stycznia 2019
Analiza wyników egzaminu maturalnego uczniów, którzy w roku 2015 zdawali maturę według formuły dostosowanej do nowej podstawy programowej : matematyka, zakres podstawowy
Analiza wyników egzaminu maturalnego uczniów, którzy w roku 2015 zdawali maturę według formuły dostosowanej do nowej podstawy programowej : matematyka, zakres podstawowy / Marcin Karpiński. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 26 s.
Raport zawiera analizę wyników egzaminu maturalnego z matematyki z 2015 roku.
28 stycznia 2019
Autoselekcja na progu gimnazjum : działania rodziców w kontekście działań szkół i polityki samorządu
Autoselekcja na progu gimnazjum : działania rodziców w kontekście działań szkół i polityki samorządu / Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Jan Dzierzgowski, Anna Wojciuk. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 114 s.
Publikacja przedstawia badania nad działaniami podejmowanymi przez rodziców uczniów na progu gimnazjum związane z wyborem szkoły.
(wg wstępu)
26 stycznia 2019
Badanie efektów czytania dzieciom od urodzenia
Badanie efektów czytania dzieciom od urodzenia / Iwona Pogoda, Magdalena Szostakowska, Agnieszka Szczurek. - Warszawa : Fundacja ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom", 2015. - 57 s.
Raport zawiera wyniki panelowego badania internetowego pt. „Czy warto czytać dziecku od urodzenia?”, które zrealizowano na zlecenie Fundacji „BCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” (zwanej dalej w raporcie Fundacją). Inspiracją do badania był projekt Fundacji „Pierwsza Książka Mojego Dziecka” (PKMD), który polegał na bezpłatnym przekazaniu rodzicom nowonarodzonych dzieci pakietów PKMD (specjalnej książki z informacjami dla rodziców i wierszami do czytania dziecku od urodzenia oraz płyty DVD z filmem edukacyjnym i kołysankami) pomiędzygrudniem2013 a marcem 2014 roku.
(wg wstępu do raportu)
Etykiety:
Czytanie,
Niemowlęta,
Raporty 2015,
Rozwój psychofizyczny,
Wychowanie w rodzinie
25 stycznia 2019
Bezpieczeństwo uczniów i klimat społeczny w polskich szkołach : raport z badania
Bezpieczeństwo uczniów i klimat społeczny w polskich szkołach : raport z badania / Jadwiga Przewłocka. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 104 s.
Raport przedstawia wyniki prowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych badania mającego na celu pogłębienie wiedzy na temat przemocy i agresji w szkole oraz opis klimatu szkoły, w tym kwestii jakości relacji społecznych oraz panujących w szkole zasad. Zaprezentowane są w nim dane z badania ilościowego uzupełnione głównymi wnioskami z badań jakościowych, analizy dokumentów oraz dokonanego przeglądu literatury.
(wg wstępu do raportu)
24 stycznia 2019
Bilans zmian instytucjonalnych. Polska oświata w okresie transformacji
Bilans zmian instytucjonalnych. Polska oświata w okresie transformacji / Mikołaj Herbst [et al.]. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 65 s.
Celem niniejszego raportu jest omówienie wybranych reform instytucjonalnych, jakie zaszły w polskiej oświacie między 1989 a 2015 rokiem. Wybór jest konieczny, gdyż szczegółowych zmian zaszło bardzo wiele, a tylko o niektórych można powiedzieć, że mają fundamentalny wpływ na dzisiejsze działanie systemu. Tematyka raportu jest skoncentrowana na trzech najważniejszych, obok rzecz jasna uczniów szkół, interesariuszach oświaty w Polsce. Pierwszy rozdział jest zatem poświęcony decentralizacji edukacji i roli samorządów terytorialnych w polskim modelu zarządzania oświatą. Drugi rozdział omawia cechy i przemiany obowiązującego w Polsce modelu kształcenia, zatrudniania i motywowania nauczycieli. Rozdział trzeci jest poświęcony kluczowym narzędziom kontroli i koordynacji
edukacji, które pozostają w rękach państwa: podstawie programowej, nadzorowi pedagogicznemu oraz egzaminom zewnętrznym.
edukacji, które pozostają w rękach państwa: podstawie programowej, nadzorowi pedagogicznemu oraz egzaminom zewnętrznym.
(wg wstępu do raportu)
22 stycznia 2019
Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona
Dyskryminacja w szkole - obecność nieusprawiedliwiona
: o budowaniu edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji
formalnej w Polsce / pod red. Katarzyny Gawlicz, Pawła Rudnickiego i
Marcina Starnawskiego. - Warszawa : Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, 2015. - 416 s.
Projekt stanowi kontynuację działań badawczych Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, zapoczątkowanych raportem pt. Wielka nieobecna – o edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce, opublikowanym w 2011 roku. W niniejszym badaniu postanowiliśmy oddać głos osobom pracującym i uczącym się w polskim systemie edukacji.
Etykiety:
Dyskryminacja,
Edukacja antydyskryminacyjna,
Mowa nienawiści,
Przemoc,
Raporty 2015,
Rasizm,
Szkoła,
Ubóstwo
20 stycznia 2019
Hejt w Internecie : raport ilościowy
Hejt w Internecie : raport ilościowy / Monika Czaplicka. - [s.l.] ; [s.n], 2015. - 22 s.
Raport odpowiada na pytanie co to jest hejt, jak sobie z nim radzimy i jakie czynniki mogą na niego wpływać. Uzupełnieniem wyników badania jest krótkie opracowanie sposobów radzenia sobie z hejtem na przykładzie znanych osób i najpopularniejszych rozwiązań.
(wg opisu ze wstępu raportu)
18 stycznia 2019
Język angielski w szkole podstawowej - proces i efekty nauczania
Język angielski w szkole podstawowej - proces i
efekty nauczania : wyniki podłużnego badania efektywności nauczania
języka angielskiego (2011-2014) / Marek Muszyński, Dorota Campfield,
Magdalena Szpotowicz.- Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 98 s.
Celem badania była próba opisania procesu i efektów
nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej. W raporcie omówiono
czynniki wpływające na skuteczność z jaką dany uczeń nabywa umiejętności
w języku obcym.
(opis zaczerpnięty ze wstępu do publikacji)
16 stycznia 2019
Katalog metod diagnozy rozwoju poznawczego dziecka na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
Katalog metod diagnozy rozwoju poznawczego dziecka na
etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. T. 1, Narzędzia
dostępne w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i szkołach /
Grażyna Krasowicz-Kupis, Katarzyna Wiejak, Katarzyna Gruszczyńska. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 154 s.
Celem publikacji było zrecenzowanie jakości dostępnych w Polsce narzędzi diagnostycznych pod kątem ich rzetelności oraz użyteczności diagnostycznej. Adresowana jest do specjalistów zajmujących się udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach-pedagogów i psychologów, a przede wszystkim do pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych zajmujących się diagnozą dzieci na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
(wg wprowadzenia)
14 stycznia 2019
Kompetencje cyfrowe nauczycieli przedmiotów ścisłych w gimnazjach i nowoczesne technologie w dydaktyce chemii
Kompetencje cyfrowe nauczycieli przedmiotów ścisłych w gimnazjach i nowoczesne technologie w dydaktyce chemii / red. Barbara Sosińska-Kalata. - Warszawa : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2015. - 181 s.
W publikacji przedstawiono wyniki badań, które dotyczą wdrożenia pomocy dydaktycznych opartych na technologii AR w polskich gimnazjach: kompetencji cyfrowych nauczycieli przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, warunkujących skuteczne wykorzystanie innowacyjnych materiałów dydaktycznych w dydaktyce, jakości szkolnej infrastruktury informatycznej wspierającej proces dydaktyczny w polskich gimnazjach oraz efektywności nauczania za pomocą narzędzi opartych na technologii AR w porównaniu z tradycyjnymi metodami wykorzystującymi rzeczywiste doświadczenia.
(opis zaczerpnięty ze strony sbp)
12 stycznia 2019
Kompetencje matematyczne piątoklasistów
Kompetencje matematyczne piątoklasistów / Bartosz Kondratek, Marzena Grochowalska, Agnieszka Sułkowska. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 60 s.
Badanie nawiązywało do sprawdzianu po szkole
podstawowej, który od roku 2015 jest oparty na wymaganiach nowej
podstawy programowej kształcenia ogólnego.
(opis zaczerpnięty ze wstępu publikacji)
10 stycznia 2019
Kompetencje matematyczne trzecioklasistów
Kompetencje matematyczne trzecioklasistów / Małgorzata Zambrowska, Marcin Karpiński, Bartosz Kondratek. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 37 s.
W raporcie zaprezentowano i omówiono wyniki badania umiejętności matematycznych uczniów w takich obszarach jak: sprawność rachunkowa, wyobraźnia geometryczna i rozwiązywanie zadań tekstowych.
(wg publikacji)
8 stycznia 2019
Kompetencje polonistyczne trzecioklasistów
Kompetencje polonistyczne trzecioklasistów / Kinga Białek, Piotr Bordzoł. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 51 s.
W raporcie zaprezentowano i omówiono wyniki badania
Kompetencji trzecioklasistów przeprowadzonych w maju 2015 r. Część
polonistyczna powyższego badania koncentrowała się na umiejętnościach
związanych z odbiorem tekstu o charakterze popularnonaukowym.
(wg publikacji)
6 stycznia 2019
Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci : wyniki z badania ilościowego
Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci : wyniki z badania ilościowego / Agnieszka Bąk. - Warszawa : Fundacja Dzieci Niczyje, 2015. - 17 s.
Głównym celem badania było określenie nasilenia
zjawiska korzystania przez małe dzieci z urządzeń mobilnych oraz
scharakteryzowanie tej kwestii ze szczególnym uwzględnieniem wieku
dzieci.
(opis zaczerpnięty z ww. publikacji)
4 stycznia 2019
Nauczanie matematyki w szkole podstawowej : raport z badania
Nauczanie matematyki w szkole podstawowej : raport z badania / Marcin Karpiński, Małgorzata Zambrowska. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 44 s.
Głównym celem badania było poznanie i ocena sposobów nauczania matematyki w szkole podstawowej.
(wg raportu)
2 stycznia 2019
Opis metodologii badawczej współzależności pomiędzy wykluczeniem społecznym a edukacją
Opis metodologii badawczej współzależności pomiędzy wykluczeniem społecznym a edukacją / Tomasz Panek, Jan Zwierzchowski. - Warszawa : Instytut Badań Edukacyjnych, 2015. - 29 s.
Opracowanie prezentuje metody identyfikacji przyczyn
(czynników) wykluczenia w obszarze szeroko rozumianej edukacji oraz
metody analizy wpływu niskiego poziomu wykształcenia na wykluczenie
społeczne w różnych jego wymiarach.
(wg publikacji)
Subskrybuj:
Posty (Atom)